ali-babacan

Ali Babacan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Ali Babacan’ın hayatı…

Ali Babacan, kurucuları arasında yer aldığı Ak Parti’den istifa etti. 1967 yılında Ankara’da doğan Ali Babacan, 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yaptı. 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu’na devretmişti. Son dönemde Babacan’ın yeni parti kuracağı haberleri kamuoyunda yer alıyor. İşte Ali Babacan kimdir ve merak edilenleri…

Ali Babacan kimdir? sorusu siyaset gündemini yakından takip edenler tarafından araştırma konusu oldu. Ali Babacan, 1967 yılında Ankara’da doğmuştur. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle mezun olan Babacan, 1990 yılında Fulbright bursu kazanarak, ABD’ye gitti. İşte Ali Babacan’ın hayatı…

ALİ BABACAN KİMDİR?

Ali Babacan, 4 Nisan 1967’de Ankara’da doğdu. 1985’te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden üniversite birincisi olarak mezun oldu.

Babacan, 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Yüksek lisansını ABD’de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de İşletme Dalında tamamladı. Yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı.

1994-2002 yılları arasında, Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.

ALİ BABACAN AK PARTİ KURUCU ÜYESİ OLDU

2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış’ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu’na devretmiştir. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

One thought on “Ali Babacan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Ali Babacan’ın hayatı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.