Babacan’dan Davutoğlu açıklaması: Bir arada olmak mümkün olmadı!

‘Tarz, üslup, metot, yani oralarda ciddi bir ayrışmamız var. Onun için bir arada olmak mümkün olmadı.’

AKP’den ayrıldıktan sonra Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) kuran eski başbakan yardımcısı Ali Babacan, kendisi gibi AKP’den ayrılıp parti kuran Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na ilişkin sorulan soruları yanıtladı.

Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Babacan, AKP hükümetinde Davutoğlu ile birlikte çalıştıklarını, aralarında ‘Nasıl bir Türkiye?’ konusunda ciddi bir ayrışma olduğunu ve o nedenle bir arada olmalarının mümkün olmadığını vurguladı.

Babacan, Davutoğlu ile neden birlikte hareket etmediklerine dair şunları söyledi:

“Bizim Ahmet Bey’le tanışmamız 2002; yani hükümetin ilk kurulduğu yıllar. Daha önce tanımıyordum; ama iyi bir ilim adamı, saygın bir ilim adamı olarak sadece ismen duymuştum. Daha sonra çok yakın çalıştık. Ancak bu AK Parti’den ayrılma, daha sonra yeni bir siyasî hareket başlatma… Yani sürece bakarsanız, sürecin başlangıcı, yöntem, kronoloji tamamen farklı seyrediyor bugüne kadar.

‘CİDDİ BİR AYRIŞMAMIZ VAR’

Türkiye’deki sorunların tespiti konusunda ortak görüşler tabii ki olabilir. Ama nasıl bir Türkiye istiyoruz? Nasıl bir Türkiye görmek istiyoruz? Ve bunu nasıl bir ekip ile yapmak istiyoruz? Bu önemli. Nihaî hedefler çok önemli, tarz, üslûp, metot… Oralarda bayağı bir ciddi ayrışmamız var. Onun için bir arada olmak mümkün olmadı.

Bu bizim tamamen yeni bir kimlikle, sıfır bir kimlikle yeni bir siyasî parti olarak, yeni bir siyasî hareket olarak ortaya çıkmamız gerekiyordu. Buralarda bir miktar ayrıştık doğrusu. Biz kendi partimizi kurduk, kendi yolumuzda yürüyüp devam edeceğiz açıkçası.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.